Çağrı

Orjinal Adı: The Message

Konusu

6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke'yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönem. Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı'ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metotlarına karşı çıkıyor.

Allah'tan inen bir ayet, peygamberin silaha sarılmasını ve Mekke ordularına karşı direnmesini emrediyor. Müslümanların ordusu tecrübesiz olduğu halde Bedir savaşını kazanıyor. Uhud savaşının ardındansa 10 yıllık bir barışa evet diyerek arada geçen süreyi İslam'ı yaymak için kullanıyorlar. Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğu, Allah'tan başka tanrı olmadığı haberi Arap yarımadasını hızla katediyor.

En iyi müzik dalında Oscar'a aday olan Çağrı, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn'in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed'i göstermeden İslam'ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.

REKLAM YÜKLENİYOR
d. Nisan 21, 1915
Rolü: Hamza
d. Eylül 3, 1926
Rolü: Hind
d. Nisan 15, 1922
Rolü: Abu Sofyan
d. Temmuz 21, 1934
Rolü: Bilal
d. Nisan 17, 1929
Rolü: Khalid
d. Eylül 27, 1939
Rolü: Ammar
d. Nisan 11, 1942
Rolü: Zaid
d. Ağustos 20, 1909
Rolü: Abu-Talib
d. Ağustos 10, 1918
Rolü: Abu-Jahal
d. Temmuz 23, 1921
Rolü: Otba
d. Ocak 4, 1920
Rolü: Somaya
d. Nisan 3, 1905
Rolü: Umaya
Rolü: Jaafar
Rolü: Salool
Yönetmen: Moustapha Akkad

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!
Güncel Haberler
Vizyondaki Filmler
Son Videolar