Jerry Goldsmith

Besteci|Film Müziği|Oyuncu|Şubat 10, 1929

Gerçek Adı: Jerrald King Goldsmith

Doğum Tarihi: Şubat 10, 1929

Doğum Yeri: Pasadena, Kaliforniya, ABD

Burcu: Kova

Vefat Tarihi: Temmuz 21, 2004

Vefat Yeri: Beverly Hills, Kaliforniya, ABD

Filmlerdeki Görevleri: Besteci, Film Müziği, Oyuncu

Bilinen Filmleri: Yaratık (1979), Los Angeles Sırları (1997), Çin Mahallesi (1974), Kelebek (1973)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Jerry Goldsmith (Jerrald K. Goldsmith), (10 Şubat 1929, Los Angeles, Kaliforniya - 21 Temmuz 2004, Beverly Hills, Los Angeles), Amerikalı besteci ve orkestra şefi; Maymunlar Cehennemi, Patton, Çin Mahallesi, Kelebek, The Omen, The Boys from Brazil, Poltergeist, Under Fire, Temel İçgüdü, Gerçeğe Çağrı , Powder (1995) gibi pek çok ünlü televizyon ve sinema yapımı için hazırladığı müziklerle tanınmıştır.

Jerry Goldsmith 10 Şubat 1929'da Los Angeles, Kaliforniya'da dünyaya geldi. Altı yaşından itibaren piyano çalmaya başlayan Goldsmith, ünlü piyanist Jacob Gimpel ile piyano ve bestecilik üzerine özel dersler aldı. On altı yaşından itibaren de İtalyan besteci Mario Castelnuovo-Tedesco'dan müzik teorisi ve kontrpuan dersleri aldı. Goldsmith, Kildare, Barnaby Jones, Star Trek: The Next Generation gibi televizyon programları için de besteler yapmıştı. Kalın bağırsak kanseriyle nedeniyle 75 yaşında Beverly Hills'teki evinde öldü.

Jerry Goldsmith biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!