Salih Kalyon

Oyuncu|1946

Gerçek Adı: Salih Kalyon

Doğum Tarihi: 1946

Doğum Yeri: Agri, Türkiye

Yaşı: 78

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Eyyvah Eyvah 2 (2011), Olanlar Oldu (2017), Eyyvah Eyvah 3 (2014), Eyyvah Eyvah (2010)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Salih Kalyon (d. 2 Şubat 1946, Ağrı), Türk oyuncudur. Aslen Trabzon'un Çaykara ilçesinin Koldere köyündendir. Babası saatçilik yaptığı için Çaykara’dan çıkıp Ağrı’ya gitmiştir ve bu yüzden orada doğmuştur. Daha sonra Sakarya'ya yerleşmişlerdir. Çocukluğu burada geçmiştir. İlk ve ortaokulu burada tamamlamıştır. Ortaöğrenim mezunu olan sanatçı, Dostlar Tiyatrosu, BKM Oyuncuları gibi topluluklarda, sinema filmlerinde ve dizilerde oynamaktadır. Tolga Çevik'le birlikte Komedi Dükkanı adlı eğlence programında rol almış, daha sonra başka projeler nedeniyle bu programdan ayrılmıştır.

Tiyatro yapmaya 1964 yılında başlamış, kariyerinin başında 20 yıl kadar çocuk oyunları yazmış yönetmiş ve oynamıştır. Verdiği bir röportajda sinema filmlerinde fazla rol almaması hakkındaki bir soru üzerine "Ben 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladım, yani 44 yıl önce. Tiyatro oyuncusu olarak İstanbul'a geldiğim zaman, sinema yapma aşkıyla hep setlere gider, uzaktan çalışmaları izlerdim. Her izlediğimde de hâlime şükredip geri dönerdim. Setlere gittiğim zaman hayalini kurduğum sinemanın o sinema olmadığını gördüm çünkü." demiştir..

Salih Kalyon biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!