Brian Blessed

Oyuncu|Ekim 9, 1936

Gerçek Adı: Brian Blessed

Doğum Tarihi: Ekim 9, 1936

Doğum Yeri: Mexborough, Birleşik Krallık

Yaşı: 87

Boyu: 1.77 m

Burcu: Terazi

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Tarzan (1999), Don Kişot (1972), Maceracılar (1983), Robin Hood - Hırsızlar Prensi (1991)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Brian Blessed (9 Ekim 1937) İngiliz aktör, maceracı. Heybetli cüssesi, ayırt edici kuvvetli sesi ve kendisiyle özdeşleşmiş sakalıyla tanınır.

Oyunculuk kariyerinin ilk başlarında devam etmekte olan televizyon dizilerinde küçük roller alır. Avengers ve Deceased adlı dizilerde oynar. İlk öne çıktığı rol BBC’de yayınlanan polis draması Z Cars’da 1962-65 yılları arasında oynar. Bundan sonra yine BBC yapımı I, Claudiusda Caesar Augustus’u canlandıracak ve New York Eleştirmenler ödülünü alacaktır. Hem sahnede hem de ekranda birçok Shakespeare eserinde yer alır. 'V. Henry”, 'Much Ado About Nothing', “Hamlet” ve As You Like It. Diğer rollerinde ise komedyen yanını gösterecektir. Flash Gordon, Blackadder gibi komedi dizilerinde önemli roller alacaktır. Ayrıca 1988 yılında çekilen “War and Remembrance” belgeselinde General Yevlenko’yu canlandırır. Ayrıca radyo oyunları ve seslendirme alanında da değerli çalışmaları bulunmaktadır. Cats ve Chitty Chitty Bang Bang müzikallerinde rol alarak değişik rollere adapte olabildiğini göstermiş ve ayakta alkışlanmıştır. 2008 yılında ise Londra Grove Tiyatrosunda Peter Pan adlı eserin pantomimle canlandırılmasında rol almaktadır.

Brian Blessed biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!