Zeki Alasya

Oyuncu|Senarist|Yönetmen|Nisan 18, 1943

Gerçek Adı: Zeki Şenol Alasya

Doğum Tarihi: Nisan 18, 1943

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Burcu: Koç

Vefat Tarihi: Mayıs 8, 2015

Vefat Yeri: İstanbul, Türkiye

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu, Senarist, Yönetmen

Bilinen Filmleri: Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976), Aslan Bacanak (1977), Hasip ile Nasip (1976), Petrol Kralları (1978)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Zeki Alasya (18 Nisan 1943, İstanbul - 8 Mayıs 2015, İstanbul), aslen Kıbrıslı, Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

Zeki Şenol Alasya, Şehzadebaşı'nda dünyaya geldi. Robert Koleji'nden mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009'da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.

Zeki Alasya biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR
Yönetmen: Zeki Alasya
Oyuncu: Zeki Alasya
Rolü: Müdür
Senaryo: Zeki Alasya

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!