Clint Eastwood

Besteci|Dublör|İdari Yapımcı|Mayıs 31, 1930

Gerçek Adı: Clinton Eastwood Jr.

Doğum Tarihi: Mayıs 31, 1930

Doğum Yeri: San Francisco, Kaliforniya, ABD

Yaşı: 93

Boyu: 1.93 m

Burcu: İkizler

Filmlerdeki Görevleri: Besteci, Dublör, İdari Yapımcı, Oyuncu, Yapımcı, Yönetmen

Bilinen Filmleri: Affedilmeyen (1992), Birkaç Dolar İçin (1965), Gran Torino (2008), Bir Avuç Dolar (1964)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Clint Eastwood, Clinton Eastwood Jr (d. 31 Mayıs 1930, San Francisco), Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı, besteci.

Clint Eastwood, 31 Mayıs 1930'da çelik işçisi babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 1950'li yıllarda B sınıfı filmlerde haftalık 75 dolarlık bir ücretle yan karakterleri oynadı. Bazı stüdyolar, adem elmasının çok çıkık olduğu gerekçesiyle kendisine rol vermediler. Eastwood, oyunculuk konusundaki kararlılığını koruyarak ve oynadığı filmlerden arta kalan zamanlarında yüzme havuzları için çukur kazarak hayatını devam ettirdi. İlk çıkışını, 1959-1966 yılları arasında yayınlanan Rawhide adlı televizyon dizisindeki Rowdy Yates karakterini canlandırarak yaptı.

Ancak Eastwood'un asıl çıkışı, 1964 yapımı Bir Avuç Dolar ve takiben 1965 yapımı Birkaç Dolar İçin filmi ile olmuştur. 1966 senesinde, aynı serinin son filmi İyi, Kötü ve Çirkin ile Eastwood, artık dünya çapında tanınan bir oyuncu haline geldi. 1971 yılında Play Misty For Me ve The Beguiled filmleri ile büyük bir başarı yakaladı. Yine 1971 yapımı Dirty Harry isimli filmde, kendi yöntemleri ile suçluları yakalayan müfettiş Harry Callahan rolü ile, o güne dek canlandırılmamış olan "kendi başına buyruk" polis karakteri imgesini geliştirdi.

Clint Eastwood biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncu: Clint Eastwood
Rolü: Earl Stone
Rolü: Walt Kowalski
Rolü: Terry McCaleb
Rolü: Steve Everett
Rolü: Luther Whitney
Rolü: Chief Red Garnett
Rolü: Harry Callahan
Müzik: Clint Eastwood
Yapımcı: Clint Eastwood
Teknik Ekip: Clint Eastwood

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!
Bugün Doğanlar
Son Videolar
Vizyondaki Filmler