Norman Reedus

Oyuncu|Ocak 6, 1969

Gerçek Adı: Norman Mark Reedus

Doğum Tarihi: Ocak 6, 1969

Doğum Yeri: Hollywood, Florida, ABD

Yaşı: 54

Boyu: 1.78 m

Burcu: Oğlak

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Yürüyen Ölüler (2010), Şehrin Azizleri: Azizler Günü (2009), Şehrin Azizleri (1999), Bıçağın İki Yüzü 2 (2002)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Norman Reedus, Norman Mark Reedus (d. 6 Ocak 1969), Amerikalı oyuncu. En çok Şehrin Azizleri filmindeki Murphy MacManus ve AMC dizisi The Walking Dead'deki Daryl Dixon karakteriyle bilinir. Ayrıca birkaç video yönetmiş ve birçok markada modellik yapmıştır.

6 Ocak 1969'da Hollywood Florida'da dünyaya gelen Norman Reedus'ın soyunda İngiliz'lik , İskoç'luk ve İrlandalı'lık vardır. Ayrıca anne tarafından dedesi İtalyan'dır. 12 yaşında evden kaçan Norman, Japonya, İngiltere, İrlanda ve İspanya da dahil olmak üzere birçok ülkede yaşamıştır. Günün birinde Los Angeles'ta iken bir partide fazlasıyla sarhoş olup yanındaki arkadaşına deli gibi bağırması üzerine biri ona yaklaşıp "Daha önce oyunculuk yapmayı düşündünüz mü?" sorusunu yönelttikten sonra bu alanla ilgilenmeyi düşünmüş ve birkaç hafta sonra bir oyunda yer almıştır. Bu sayede 1993 yılından beri aktif olarak sinema ve televizyonla ilgilenmiştir. Bunun öncesinde ise yine Los Angeles'ta iken bir Harley Davidson mağazasında çalışmış ve aynı anda birçok yere ressam, heykeltıraş ve fotoğrafçı olarak katkıda bulunmuştur. Kariyerinin başlangıç aşamasında ve devamında Prada, Alessandro Dell'Acqua, GAP ve Durban gibi birçok markaya modellik yapmıştır. Birçok filmde oynamış hatta oynadığı yan rollerde bile oyunculuğuyla başrollerin önüne geçmiştir. En çok Şehrin Azizleri (Boondock Saints) filmindeki Murphy MacManus ve The Walking Dead dizisindeki Daryl Dixon rolleri ile tanınır. The Walking Dead'in video oyunlarında ise yine Daryl Dixon karakterini seslendirerek hayat vermiştir. Son yıllarda hiçbir derginin kapağından eksik kalmayan Norman Reedus, ülkemizde bu sene "GQ Men Of The Year Yılın Uluslararası Starı" ödülünü almış, ancak çekimler dolayısıyla törene gelememiştir. Oyunculuk kariyerinin yanı sıra birçok klipte de oynamıştır. En tanınan klibi Lady Gaga'nın Judas isimli şarkısında gösterdiği performansla ortaya çıkmıştır. Bjork- Violently Happy, Jihae- It Just Feels şarkılarının kliplerinde de yer alarak büyük ilgi toplamıştır.

Norman Reedus biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!