Ciarán Hinds

Oyuncu|Şubat 9, 1953

Gerçek Adı: Ciarán Hinds

Doğum Tarihi: Şubat 9, 1953

Doğum Yeri: Belfast, Birleşik Krallık

Yaşı: 71

Boyu: 1.82 m

Burcu: Kova

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Elizabeth Harvest (2018), Kan Dökülecek (2007), Münih (2005), Ejderin Peşinde: Veronica Guerin (2003)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Ciarán Hinds (doğumu: 9 Şubat 1953, Belfast, Kuzey İrlanda), İrlandalı aktör.

Hinds'in profesyonel oyunculuk kariyeri Glasgow'daki Citizens' Theatre'da 1976 yılında oynanan Külkedisi oyunuyla başladı. 1980'lerin ortalarına kadar bu tiyatrodaki oyunlarda rol alan aktör, aynı zamanda İralnda'daki the Abbey Theatre, the Field Day Theatre Company, the Druid Theatre, the Lyric Players' Theatre ve the Project Arts Centre'a ait sahnelerde de performansını sergilemiştir. 1987 yılında Peter Brook tarafından altı saatlik sahne süresine sahip Mahabharata adlı tiyatro oyununda ve aynı oyunun 1989 tarihli uyarlama sinema filminde rol almıştır. 1990'lı yılların başında ise büyük İngiliz tiyatrosu Royal Shakespeare Company'ye (RSC) katılmıştır. 1993'te RSC tarafından sahnelenen, Sam Mendes'in yönettiği III. Richard adlı eserde yer almıştır. Bu oyunda yer alması ise Mendes'in, sakatlanan Simon Russell Beale yerine Ciarán Hinds'i çağırmasıyla olmuştur.

Hinds'e büyük tanınırlığını sağlayan esas rolü ise, Patrick Marber'a ait Closer adlı tiyatro oyununda oynadığı Larry rolü olmuştur. Buradaki rolü ile pek çok ödül kazanan Hinds, Dublin'deki Gate Theatre'da Brian Friel'a ait The Yalta Game adlı oyunda yer almıştır. Bir Broadway yapımı olan Conor McPherson'a ait The Seafarer 'da rol alan oyuncu, buradaki rolüyle Aralık 2007'den Mart 2008'e kadar sahnede kalmayı başarmıştır. Şubat 2009'da ise Londra'daki Royal National Theatre'da sahnelenen Peter Flannery oyunu olan Burnt by the Sun 'da başrol General Sergei Kotov rolünü üstlenmiştir.

Ciarán Hinds biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!