Anthony Hopkins

Oyuncu|Aralık 31, 1937

Gerçek Adı: Philip Anthony Hopkins

Doğum Tarihi: Aralık 31, 1937

Doğum Yeri: Margam, Birleşik Krallık

Yaşı: 86

Boyu: 1.75 m

Burcu: Oğlak

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Fil Adam (1980), Efsane Adam (2005), Günden Kalanlar (1993), Gölge Topraklarda (1993)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Sir Philip Anthony Hopkins (d. 31 Aralık 1937, Galler), Galli aktör, yönetmen, yapımcı, besteci ve ressam. Britanya İmparatorluk Nişanı (CBE) sahibi.

1957'de Galler Kraliyet Müzik ve Tiyatro okulundan mezun olduktan sonra Londra'da bulunan Kraliyet Tiyatro Sanat Akademisi'nde eğitim görmüş ve kendisini Kraliyet Ulusal Tiyatrosu'na davet eden Laurence Olivier tarafından keşfedilmiştir. Beyaz perdeye ilk kez 1968'de 'Richard I' rolünü üstlendiği 'The Lion in Winter' filmiyle adım atmıştır.

Yaşayan en iyi oyunculardan biri olarak kabul edilen Hopkins, canlandırdığı çok tanınan Hannibal Lecter karakteriyle The Silence of the Lambs adlı filmde en iyi erkek oyuncu Oskarını kazanmış ve serinin devam filmi olan Hannibal ile ön bölümü olan "Red Dragon" filmlerinde rol almıştır. Diğer dikkate değer filmleri ise şunlardır; The Mask of Zorro, The Bounty, Meet Joe Black, The Elephant Man, Magic, 84 Charing Cross Road, Bram Stoker's Dracula, Legends of the Fall, Thor, The Remains of the Day, Nixon, The World's Fastest Indian, İnstinct ve Fracture.

Hopkins, Akademi Ödülünün yanında ayrıca üç defa Bafta, iki defa Emmy ve bir defa Cecil B. DeMille ödüllerini de kazanmıştır. 1993 yılında sanata yaptığı hizmetlerden ötürü Kraliçe Elizabeth II tarafından şövalye ilan edilmiştir. 2003 yılında Hollywood Şöhret Yolunda bir yıldız almış ve 2008 yılında Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisinin üyeliğini yapmıştır.

Anthony Hopkins biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!
Bugün Doğanlar
Oyuncu
Nisan 17, 1959
Dublör, Dublör Koordinatörü, Oyuncu
Nisan 17, 1949
Oyuncu
Nisan 17, 1980
Oyuncu
Nisan 17, 1970
Tümünü Göster ▶
Son Videolar
Vizyondaki Filmler