Usta Yönetmen William Friedkin Hayatını Kaybetti

Ağustos 9, 2023
REKLAM YÜKLENİYOR

Oscar Ödüllü Amerikalı yönetmen William Friedkin, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

Özellikle "Şeytan" (The Exorcist) ve "Kanunun Kuvveti" (The French Connection) gibi filmleriyle hatırlanan usta yönetmen William Friedkin hayatını kaybetti. Friedkin, 87 yaşındaydı.

Sinema tarihinde kendine önemli bir yer edinen yönetmenin vefatının ardından Elijah Wood, Scott Derrickson, Edgar Wright ve Eli Roth gibi pek çok oyuncu ve sinemacı anma mesajları yayınlandı.

William Friedkin kimdir?

William Friedkin, sinema kariyerine 1965’te bir komedi türündeki "Good Times" ile adım attı. Fakat ilk büyük başarısını 1971 senesinde polisiye gerilim filmi "Kanunun Kuvveti" (The French Connection) ile kazandı. Friedkin bu filmle 'En İyi Yönetmen' dalında Oscar Ödülünü kucakladı. Sonrasında korku romanı "Şeytan"ı (The Exorcist) sinemaya uyarladı. "Şeytan" ‘En İyi Film’ dalında adaylık kazanan ilk korku filmi oldu. Friedkin'in son filmi "The Caine Mutiny Court-Martial" ise bu yıl Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapacak.

Friedkin, Jeanne Moreau (1977 - 1979), Lesley-Anne Down (1982 - 1985), Kelly Lange (1987 - 1990), Sherry Lansing (1991 - devam) ile evlilikler yaptı. Lesley-Anne Down ile evliliğinden 1983 doğumlu Jack adında bir oğlu olan yönetmenin ayrıca 1970'lerde ilişki yaşadığı ve nişanlandığı Avustralyalı dansçı Jennifer Nairn-Smith ile ilişkisinden de 1976 doğumlu Cedric adında bir oğlu var.

Kaynak: sinemalar

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!