James Stewart

Oyuncu|Mayıs 20, 1908

Gerçek Adı: James Maitland Stewart

Doğum Tarihi: Mayıs 20, 1908

Doğum Yeri: Indiana, Pensilvanya, ABD

Boyu: 1.90 m

Burcu: Boğa

Vefat Tarihi: Temmuz 2, 1997

Vefat Yeri: Beverly Hills, Kaliforniya, ABD

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Şahane Hayat (1946), Arka Pencere (1954), Ölüm Korkusu (1958), Ölüm Kararı (1948)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

James Stewart, James Maitland Stewart, (d. 20 Mayıs 1908 - ö. 2 Temmuz 1997), Amerikalı tiyatro ve sinema oyuncusudur.

Alçakgönüllülüğü ile tanınan oyuncu, Amerika'da daha çok Jimmy Stewart adıyla ünlüydü. Amerikan Film Enstitüsü tarafından belirlenen Tüm zamanların en iyi aktörleri listesinde 3. sırada yer almaktadır.

Indiana, Pensilvanya doğumlu Stewart, Princeton Üniversitesi'nde mimar olma yolunda ilerlediği sıralarda tiyatroya ilgi duymaya başladı. 1935'te başlayan Hollywood kariyeri öncesinde Broadway'de oyunculuğu ile bir hayli başarılı olmuştu. Hollywood'daki ilerleyişi Frank Capra ile yaptığı filmlerden sonra ivme kazandı ve 1939 yapımı Mr. Smith Goes to Washington filmi ile Oscar'da En İyi Erkek Oyuncu'ya aday gösterildi.The Philadelphia Story filmiyle En iyi erkek oyuncu oscarını kazandı.

Alfred Hitchcock'un Rear Window (1954), Rope (1948), The Men Who Knew Too Much (1956) ve Vertigo (1958) gibi gerilim unsuru yüksek macera filmlerinde ve The Man Who Shot Liberty Valance, The Naked Spur (1953) ve The Man from Laramie (1955) gibi westernlerde oynamasının yanı sıra komedi filmlerinde ve dramalarda da rol almıştır. James Stewart'ın iyi davranış biçimleri ve çizdiği iyi kalpli adam portresi onun Harvey (1950) ve You Can't Take It With You (1938) gibi filmlerde iyi adamları oynamasını sağladı. Yaşamı boyunca Alfred Hitchcock, John Ford, Billy Wilder, Frank Capra ve Anthony Mann gibi pek çok önemli yönetmenle çalışan Stewart, defalarca Akademi ve Yaşam Boyu Başarı ödülü kazanmış; Hollwood'un altın çağının en ünlü ve en çok tanınan oyuncularından biri haline gelmiştir.

James Stewart biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!