Patrick Swayze

Oyuncu|Ağustos 18, 1952

Gerçek Adı: Patrick Wayne Swayze

Doğum Tarihi: Ağustos 18, 1952

Doğum Yeri: Houston, Teksas, ABD

Boyu: 1.77 m

Burcu: Aslan

Vefat Tarihi: Eylül 14, 2009

Vefat Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu

Bilinen Filmleri: Kırılma Noktası (1991), Hayalet (1990), Bar Fedaisi (1989), Zevk Şehri (1992)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Patrick Swayze, Patrick Wayne Swayze (d. 18 Ağustos 1952 Houston - ö. 14 Eylül 2009 Los Angeles), Amerikalı dansçı, şarkı yazarı ve oyuncu. Ghost filmindeki Sam rolüyle hafızalarda yer edindi.

Swayze'nin ilk profesyonel işi "Disney on Parade" programında dansçı olmaktı. Grease'in Broadway versiyonunda, birkaç dizide oynadı. 1983 tarihli "The Outsiders" filmiyle tanınmaya başladı. 1985 tarihli North and South dizisinde ilk büyük başarısını yakaladı.

1987 tarihli Dirty Dancing filmindeki dans öğretmeni Johnny Castle rolü ile şöhret oldu. Düşük bütçeli filmin, bir hafta sinemalarda gösterildikten sonra video olarak yayınlanması planlanırken film beklenmeyen bir şekilde uluslararası bir başarı oldu. Film videosu bir milyondan fazla satan ilk film oldu, televizyon dizisinden bilgisayar oyununu kadar birçok versiyonu çıktı. Swayze filmdeki rolüyle Altın Küre adaylığı kazandı. Ayrıca film müziği olan ve aslında 1984'teki filmi Grandview U.S.A. için Stacy Widelitz ile birlikte yazdığı "She's Like the Wind" şarkısını söyledi. Şarkı listelerde ilk ona girdi ve David Hasselhoff gibi birçok sanatçı tarafından yeniden yorumlandı.

Patrick Swayze biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!