Roberto Benigni

Oyuncu|Senarist|Yönetmen|Ekim 27, 1952

Gerçek Adı: Roberto Remigio Benigni

Doğum Tarihi: Ekim 27, 1952

Doğum Yeri: Manciano, İtalya

Yaşı: 71

Boyu: 1.67 m

Burcu: Akrep

Filmlerdeki Görevleri: Oyuncu, Senarist, Yönetmen

Bilinen Filmleri: Hayat Güzeldir (1997), Kürdan Joe (1991), Pinokyo (2002), Pembe Panter’in Oğlu (1993)|Filmografi tüm liste ➔

Biyografi

Roberto Benigni, Roberto Remigio Benigni (d. 27 Ekim 1952), İtalyan oyuncu, yazar ve sinema yönetmenidir.

Benigni, doğduktan kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Prato'ya taşındılar. Gençliğinde içe kapanık biriydi. Floransa'daki Jesuits Seminary Papaz Okulu'na gitti. Ardından Prato'da Economy Institute'ye devam etti. İlk kez 1972 yılında Prato'da sahne aldı. Aynı yıl başka tiyatro oyunlarında sahne almak için Roma'ya gitti. Tiyatro oyunlarında çalışırken bir yandan da televizyon dünyasına atıldı. 1975'te Giuseppe Bertolucci'nin yazdığı "Cioni Mario di Gaspare fu Guilia" adlı oyunla büyük çıkışını yaptı.

İtalya'da tanınması 1970'lerin ünlü televizyon serisi "Televacca" ile oldu. Bu seride yer alan ağır hiciv içeren "Anthem of The Melting Body" adlı bölüm yüzünden büyük skandallara sebep oldu. İtalyan Komünist Partisi lideri Enrico Berlinguer, bir süre Benigni'ye yasak getirdi.

Ardından 1977 yılında yine Giuseppe Bertolucci'ye ait "Berlinguer ti Voglio Bene" adlı filmde Cioni Mario karakterini oynadı. 1979 yılı onun için verimli bir yıl oldu. "Ma Che Cos'é Questo Amore" adlı televizyon serisinde çalışırken bir yandan da "Letti Selvaggi", "La Luna", "Clair de Femme" ve "Chiedo Asilo" adlı filmlerde rol aldı.[2] 1980 yılında Renzo Arbore'nin "Pap'occhio II" adlı filminde rol aldı.

Roberto Benigni biyografinin devamını oku ➔
REKLAM YÜKLENİYOR

Yorumlar

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...

Yorumunuzu Ekleyin
Not: HTML kodlarınız yorumlarınıza eklenmez!